Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hudební nástroje

Platerspiel

(neboli „píšťala s mechuřinou“)

Středověké zjednodušené dudy; skládají se z měchu, jedné melodické a jedné bordunové píšťaly.

 

Dudy

Dechový nástroj sestávající z měchu a několika píšťal, přičemž jedna z nich je vždy melodická a ostatní (1 až 4) pak bordunové. Dudy se vyskytují jak jedno-plátkové (s vrtáním cylindrickým), tak dvou-plátkové (s vrtáním kónickým). Objevují se již ve starém Řecku a také ve starobylých keltských i slovanských kulturách.

 

Gemshorny

(jinak též „zvířecí rohy“)

Vyčištěné rohy různých druhů zvířat, vrtané a laděné jako různé typy fléten..

 

Harfa

Harfa je jeden z nejstarších hudebních nástrojů vůbec. Jde o nástroj strunný, charakteristický tím,že jeho struny jsou orientovány na rezonátor kolmo. Zde zobrazený nástroj je keltská harfa o 30ti strunách.

 

Chalumeau

Hudební nástroj vyvinuvší se z raně středověkých rákosových píšťal. Vyznačuje se stavbou podobnou zobcové flétně, s tím, že náústek je typem klarinetový, čili jedno-plátkový. Je považován za předchůdce klarinetu.

 

Krumhorny

(též „křivé rohy“)

Krumhorn je nástroj původem ze 13. století, jež se velice proslavil za renesance. Jde o vzdušnicový dvou-plátkový dechový nástroj s cylindrickým vrtáním a typickým zahnutím. Pozoruhodný svým specifickým sametově bručivým hlasem..

 

Niněra

(též lučec, kolovratec)

Přichází do Evropy v 9. století. Je to jak sólový tak i doprovodný nástroj. Je založen na principu nekonečného kruhového smyčce, jehož klikou otáčí hudebník; melodie pak je vytvářena stlačováním klapek, jimiž se zkracuje délka jedné či více melodických strun. Melodické pozadí je vzniká rozezníváním několika bordunových strun.

 

Šalmaj

Šalmaj je dvouplátkový dechový hudební nástroj, kónicky vrtaný, jehož původ sahá až do hlubokého starověku, do oblasti Mezopotámie. V Evropě doložen od doby křižáckých výprav. Je považován za přímého předchůdce hobojů, fagotů a anglických rohů.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hudební nástroje